Wertykalne miasto

Jak powinno wyglądać środowisko życia ludzi w przyszłości? Jak sprawić, by miasta były przyjazne zarówno dla mieszkańców, jak i natury? W jaki sposób je projektować, by sprzyjały rozwijaniu relacji społecznych? Na takie między innymi pytania odpowiedzieć musieli uczestnicy kolejnej edycji konkursu Housing Tomorrow organizowanego przez D3 – organizację której celem jest promowanie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie sztuki, architektury i designu.

Konkurs Housing Tomorrow adresowany jest do architektów, projektantów i inżynierów, a także studentów tych kierunków, a jego celem jest badanie, analiza oraz tworzenie nowych wizji budownictwa mieszkaniowego, urbanistyki, architektury, projektowania wnętrz i produktów, a także poszukiwanie nowych strategii tworzenia środowiska mieszkalnego w przyszłości z uwzględnieniem rozwiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju i kształtowania relacji społecznych.

Jury przyznało 3 nagrody i 11 wyróżnień. Pierwsze miejsce zajęła koncepcja Wertykalnego Miasta zgłoszona przez holendersko-chiński zespół w składzie: Yushang Zhang, Rajiv Sewtahal, Riemer Postma i Qianqian Cai pod opieką Alexandra Sverdlo. Drugą nagrodę przyznano amerykańskiej pracowni Forrest Fulton Architecture za projekt Lace Hill dla Erywania, trzecią zaś otrzymali Antonio Minto i Angelo Renna z Włoch za koncepcję „Learning from slums” dla Ilhas w Portugalii.

Autorzy zwycięskiej pracy wyjaśniają: „Zastanawialiśmy się nad nowym sposobem projektowania masowego mieszkalnictwa, które umożliwi korzystanie z zalet życia miejskiego, ale bez zajmowania dużej powierzchni gruntu, jak ma to miejsce w przypadku dzisiejszych miast. Tradycyjne miasto zapewnia mieszkańcom różnorodne działki, na których mogą budować swoje domy i mieszkania kształtujące lub odzwierciedlające ich indywidualny styl życia, ale jednocześnie zabiera zbyt dużo terenu, który powinien należeć do natury. Wysokie budynki mieszkalne natomiast zapewniają ekonomię powierzchni, ale, z drugiej strony, pozbawiają mieszkania indywidualnego charakteru. Stąd nasz pomysł ‘działki 3D’ – alternatywnego rozwiązania, które nazwaliśmy „wertykalnym miastem h”.

Organizacja działki 3D bazuje na algorytmicznym systemie diagramu Voronoia. Stał się on podstawą dla kształtowania relacji punktów i płaszczyzn, umożliwiającą podział bryły na indywidualne komórki. Zmieniając położenie punktów, można tworzyć różnego kształtu trójwymiarowe struktury, z których każda zamieszkana będzie przez jedną rodzinę

Każda rodzina będzie mogła sama zdecydować, gdzie i jak ulokować swój „dom” w ramach działki 3D. Część komórek będzie pełniła funkcje komunikacyjne i publiczne, zapewniając mieszkańcom wygodne przemieszczanie się ramach obiektu i miejsca wspólnych aktywności.

Fot: Yushang Zhang, Rajiv Sewtahal, Riemer Postma, Qianqian Cai
Źródło: archdaily.com

http://www.sztuka-architektury.pl/index.php?ID_PAGE=29616

 

Anuncios

Un comentario sobre “Wertykalne miasto

Agrega el tuyo

 1. Marketing jest jednym z najważniejszych działów w większości firm.
  Działania marketingowe są oraz dźwignią sukcesu w celu wielu
  firm. Z tego powodu raz po raz częściej podejmowane są działania marketingowe,
  które wykorzystują niezwykle różne formy przekazu natomiast różne kanały w jakich można przekaz marketingowy prezentować.
  Coraz z większym natężeniem wzięty w tym względzie staje się przewód internetowy w jakim możemy zastać się z nowymi
  możliwościami tworzenia reklam. Dla firm nader ważne jest, by być wyposażonym stosowny marka 3d,
  kto z jednej okolica jest nieskomplikowany do zapamiętania za pomocą odbiorców, zaś z
  drugiej strony pozwala dodatkowo na istota pewnej symboliki z zanim związanej.

  Z tego powodu ogromnie ważne stają się działania, jakie są przy użyciu
  nas podejmowane nuże na etapie, gdy projektowanie logotypu wykonywane jest Projektowanie logotypu.
  Ważne jest, aby wybierać takie firmy, które mają w tym temacie stosownie doświadczenie.
  Przy zamówieniu logotyp firmy lepiej jest donieść nieco większe pieniądze, które zapewnią nam prawdziwy a mający wielgachny
  wymowa projekt. W ów sposób w dużej mierze łatwiejsza
  będzie identyfikacja wizualna firmy, i oraz kierowanie skutecznych natomiast
  nowoczesnych działań marketingowych. Im są one bardziej rozbudowane tym możemy rachować na przekraczający sukces kto będziemy mogli oprzeć się
  na rynku. Przy silnej konkurencji wszelkie działania, jakie podejmowane są za pomocą firmy mogą
  być wyposażonym zupełny istotność na środki utrzymania
  firmy. Z tego powodu nie pożądane byłoby jest mieć gdzieś żadnych potencjał jakie dają utensylia marketingowe, ponieważ ten postępowanie możemy powikłać sobie działania rynkowe.

Responder

Introduce tus datos o haz clic en un icono para iniciar sesión:

Logo de WordPress.com

Estás comentando usando tu cuenta de WordPress.com. Cerrar sesión /  Cambiar )

Google+ photo

Estás comentando usando tu cuenta de Google+. Cerrar sesión /  Cambiar )

Imagen de Twitter

Estás comentando usando tu cuenta de Twitter. Cerrar sesión /  Cambiar )

Foto de Facebook

Estás comentando usando tu cuenta de Facebook. Cerrar sesión /  Cambiar )

w

Conectando a %s

Crea un blog o un sitio web gratuitos con WordPress.com.

Subir ↑

A %d blogueros les gusta esto: